Choď na obsah Choď na menu
 


Podľa hlavného architekta mali o podobe mosta rozhodovať architekti v súťaži

11. 7. 2007

http://bratislava.sme.sk/c/3970631/slachta-most-mali-riesit-odbornici.html

Podľa hlavného architekta mali o podobe mosta rozhodovať architekti v súťaži
Šlachta: Most mali riešiť odborníci

Projektanti vymysleli tri alternatívy architektoni­c­kého riešenia mosta. Vybrať z nich má verejnosť. Primátor ani projektanti svoj názor zverejniť nechcú.

BRATISLAVA. Mesto vyhlásilo hlasovanie, ktoré má rozhodnúť o tom, ako bude vyzerať nový Starý most. Spoločnosť Alfa 04, ktorá vyhrala tender na projekt rekonštrukcie mosta, navrhla miesto opravy

 pôvodného stavbu nového.

 

Projektanti spolu s mestom rozhodli, že na moste okrem električky ostanú aj dva pruhy pre cestnú dopravu a bude to priestor pre cyklistov a peších.

Projektanti tiež navrhli tri podoby mosta. Z nich si majú vybrať v hlasovaní Bratislavčania. Primátor Andrej Ďurkovský povedal, že výsledkom sa bude mesto jednoznačne riadiť.

Hlavný architekt mesta Štefan Šlachta považuje spôsob, akým sa rozhodne o novej podobe Starého mosta, za alibizmus. „V prvom rade mala byť na most vyhlásená aj architektonická súťaž, v ktorej sa mali vyjadriť odborníci. Malo to ísť do súťaže a návrhy nemal robiť jeden kolektív,“ povedal.

Projektant je dominantný

„Mosty nenavrhuje architekt, ale projektant v spolupráci s architektom. To znamená, že projektant-mostár je pri projektovaní a navrhovaní dominantný a s architektom konzultuje návrhy,“ povedala Petra Pauerová zo spoločnosti Dopravoprojekt, ktorá bola hlavným projektantom všetkých bratislavských mostov okrem Starého. V jeho prípade projektovala prvú opravu.

Architektom Mosta Lafranconi bol Štefan Šlachta. „Projekt Nového mosta vytvoril Dopravoprojekt. Architekt Jozef Lacko vymyslel reštauráciu nad ním. Architektonická stránka Mosta Apollo je dielom architektov Ivana Marka a Vladimíra Hrdého. Prístavný most architekta nemal.“

Nevyjadrujú sa

Vedenie Dopravoprojektu sa k trom návrhom mosta v tejto etape vyjadrovať nechce.

Primátor Ďurkovský svoju voľbu spomedzi troch návrhov odmietol zverejniť s tým, že nechce ovplyvňovať verejnosť. Projektant a spoluautor návrhov Miroslav Maťaščík sa tiež nevyjadril – s tým, že musí reš­pektovať v tejto situácii „všeobecný vkus“.

V debate však povedal, že najmenej sa mu páči variant C – priehradovina, pretože sa moderným spôsobom snaží napodobniť niečo staré, čo nepovažuje za šťastné.

Termín, kedy sa prestavba mosta začne a dokedy potrvá, primátor ešte povedať nevedel. „Čím skôr,“ povedal.

Meno mosta sa po prestavbe nezmení. Počas nej bude kompletne uzatvorený. Naposledy bol odstavený počas rekonštrukcie v rokoch 1983 až 1985.

11. 7. 2008 | Jana Parkrová
Tento článok bol uverejnený v tlačenom vydaní denníka SME. (Predplaťte si SME cez internet.)
© 2008 Petit Press. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ. Spravodajská licencia vyhradená.

 

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.