Choď na obsah Choď na menu
 


Most má byť pamiatka

1. 10. 2008

http://bratislava.sme.sk/c/4010544/most-ma-byt-pamiatka.html

Most má byť pamiatka

Pamiatkový úrad navrhol Starý most za chránený. Keby bol pamiatkou, nemohol by sa búrať.

STARÉ MESTO. Pamiatkový úrad koncom júna zaslal na ministerstvo kultúry návrh na zaradenie Starého mosta medzi pamiatky. Autorka návrhu Jana Šulcová hovorí, že plánovaná rekonštrukcia bola bezprostredným podnetom pre vypracovanie žiadosti.

Ako dôvody pre uznanie mosta za chránenú pamiatku uvádza úrad najmä jeho neodškriepiteľnú historickú hodnotu.

„Pre svoj ojedinelý rozsah, zachovalosť a funkčnosť ho možno považovať za historickú vojenskú stavbu. Hmota a silueta mosta sú neoddeliteľnou súčasťou panorámy, identity a genia loci Bratislavy,“ povedala Šulcová.

Upozorňuje aj na prepojenie Starého mosta a Šafárikovho námestia. „So vznikom mosta priamo súvisí vznik Šafárikovho námestia a jeho zástavby. Šafárikovo námestie vrátane väzby na Dunaj je významným chráneným priestorom, súčasťou pamiatkovej zóny v centre,“ dodáva.

Aj ministerstvo kultúry uznáva, že Starý most má dôležitú hodnotu pre Bratislavu a jej vzhľad. „Predovšetkým ide o prvý a súčasne najstarší a jediný zachovaný historický most v Bratislave,“ povedal hovorca Jozef Bednár.

Ako ďalej povedal hovorca ministerstva kultúry, zachovalé historické časti Starého mosta sú technickým a architektonickým dokumentom mostného staviteľstva na Slovensku.

Na druhej strane však ministerstvo vidí aj priestor pre námietky. Najmä z hľadiska lodnej dopravy a celkového technického stavu mosta.

V týchto dňoch ministerstvo preveruje kvalitu návrhu a získava si podkladové materiály a informácie na začatie správneho konania. Po jeho začatí bude mať maximálne 90 dní na rozhodnutie, či bude Starý most chránenou pamiatkou, alebo nie a bude sa rekonštruovať. O osude návrhu bude rozhodovať vlastník, ktorým je mesto.

Mesto plánuje rekonštrukciu mosta pre stavbu nosného systému do Petržalky, čo je príležitosť prispôsobiť ho tak, aby spĺňal medzinárodné podmienky Dunajskej komisie pre bezpečnú plavbu.

Mnohí architekti však upozorňujú na to, že pôjde o stavbu nového mosta, keďže z pôvodného sa plánuje ponechať iba jeden pilier. A v prípade odsúhlasenia pamiatkarského návrhu by rekonštrukcia podľa dnešných projektov nebola možná. To môže byť sporné, pretože mesto už do vypracovania projektov rekonštrukcie a vypísania súťaží investovalo milióny.

8. 8. 2008 | Veronika Folentová
Tento článok bol uverejnený v tlačenom vydaní denníka SME. (Predplaťte si SME cez internet.)
© 2008 Petit Press. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ. Spravodajská licencia vyhradená.

Založiť diskusiu k článku

Pre ojedinelý rozsah, zachovalosť a funkčnosť možno Starý most považovať za historickú vojenskú stavbu.

Foto: SME – MILAN DAVID

é | © Petit Press, a.s.

 

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.